Жамиятнинг корпоратив бошқарув тизимини бахолашнинг 2020 йил натижалари бўйича: |
“Naymon invest consulting” MChJ томонидан 2020 йил 15 февралдаги №04/20 сонли хати билан жамиятнинг корпоратив бошқарув тизимини бахолаш ўтказилганлиги тўғрисидаги хисобот, хулоса ва корпоратив бошқарув тизимини самарадорлигини ошириш бўйича тавсиялар тақдим қилинди. Корпоратив бошқарув тизимини мустақил бахолаш натижалари “юқори” бўлиб, у Ўзбекистон Республикаси Давлат рақобат қўмитаси ва Корпоратив бошқарув илмий-таълим маркази томонидан тасдиқланган саволнома асосида 1 102 балл, яъни 91.83%. Бахолаш натижалари бўйича қуйидагилар аниқланди: |
Жамиятда ўрта муддатли стратегия тасдиқланган. Узоқ муддатли стратегиянинг асоси бўлган мухим иқтисодий ва молиявий кўрсатгичлари Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Махкамаси томонидан хар йили тасдиқланадиган махсулот ишлаб чиқариш балансига бевосита боғлиқлиги сабабли жамиятнинг узоқ муддатли стратегиясини ишлаб чиқиш имкони йўқ. |
Жамият томонидан ISO 9001:2015 и ISO 22000 сифат бўйича миллий сертификати олинди. Жамият стратегик хом ашё ишлаб чиқариш сохасида фаолият юритиб, фақат Ўзбекистон Республикаси корхоналарига сотилади, шу сабабли миллий сифат сертификати олинган ва бир йилда бир марта сифат бўйича аудит ўтказилади. Ўзбекистон стандартлаштириш, метрология ва сертификатлаштириш агентлиги бош директорининг 2017 йил 4 январдаги Буйруғи билан тасдиқланган “Менежмент тизимларини сертификатлаштириш тартиби тўғрисидаги НИЗОМ”га асосан сертификатлаштирилган менежмент тизимлари устидан инспекция назорати инспекция органлари томонидан йилига кўпи билан бир марта амалга оширилади. |
Дебиторлик қарздорликларни камайтириш бўйича амалга оширилган тадбирлар |
2020 йил якунлар бўйича кредиторлик қарздорлик йилнинг бошига нисбатан кўпайган. Муддати ўтган дебиторлик қарзлар мавжуд эмас. Кредитор қарздорликнинг кўпайганлигининг асосий сабаблари: Бюджет олдидаги жорий қарздорлик ва сотиб олувчиларнинг тайёр махсулотга бўнак тўловлари |

Based on the assessment of the company's corporate governance system of 2020: |
“Naymon invest consulting” MChJ presented a report, conclusion on the assessment of the corporate governance system of the company No. 04/20 dated Februar, 2020. According to the results of the assessment of the corporate governance system, the total number of points was 1 102 points, that is, 91.83%, and in the opinion of “Naymon invest consulting” MChJ, the level of the corporate governance system in JSC “BIOKIMYO” based on the results of the assessment carried out at the end of the first half of 2020 is recognized "High". As a result of studying the assessment of the corporate governance system, the following were identified:
The long-term strategy of the company is not approved |
The company does not have the opportunity to develop a long-term strategy, since the main economic and financial indicators of the strategy depend on the balance of production of finished products, which is approved annually by the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan for one year. |
On obtaining a certificate of quality management system |
Received the national quality certificate ISO 9001: 2015 and ISO 22000. The company carries out activities in the production of strategic raw materials sold only to enterprises of the Republic of Uzbekistan. In this regard, a national certificate of quality management was obtained and an audit is conducted once a year. Based on paragraph 37 of the “Regulation on the certification system of a management system” approved by order of the Director General of the Uzbek Agency for Standardization, Metrology and Certification of January 4, 2016, a quality audit that the relevant ISO standards are applied in the activities of the enterprise should be carried out no more than once a year. |
On measures taken to reduce receivables |
At the end of 2020, accounts payable increased compared to the beginning of the reporting year. There are no overdue accounts payable. The main reason for the increase in accounts payable: advance payments of buyers for finished products and debt to the budget |