XORIJIY MUTAXASSISLARNI JALB QILISH MAQSADIDA "BIOKIMYO" AJ KUZATUV KENGASHI A'ZOLARI UCHUN NOMZODLARNI TANLASH BO'YICHA TANLOV O'TKAZISH TO'G'RISIDA
"BIOKIMYO" AJ kuzatuv kengashi a'zolariga”
xorijiy mutaxassislarni jalb qilish maqsadida
O'zbekiston Respublikasining "aksiyadorlik jamiyatlari va aksiyadorlar huquqlarini himoya qilish to'g'risida" gi Qonuniga, O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 26.04.2019 yildagi 356-sonli "davlat aktivlarini boshqarish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida" gi qaroriga, O'zbekiston Respublikasi Prezidentining "davlat ishtirokidagi korxonalarni jadal isloh qilish va davlat aktivlarini xususiylashtirish chora-tadbirlari to'g'risida" gi 6096-sonli farmonlariga, korporativ boshqaruv, Xorijiy mutaxassislarni jalb qilish maqsadida "BIOKIMYO" AJ Kuzatuv Kengashining 2019 yil 27 iyundagi bayonnomasi bilan tasdiqlangan "BIOKIMYO" AJ ijroiya organida rahbar va rahbar o'rinbosarlari uchun tanlov tashkil etish va o'tkazish to'g'risidagi Reglament bilan kuzatuv kengashi a'zoligiga nomzodlarni tanlov e'lon qiladi.
Xorijiy mutaxassislarni Kuzatuv Kengashining mustaqil a'zosi sifatida jalb etish "aksiyadorlik jamiyatlari va aksiyadorlar huquqlarini himoya qilish to'g'risida"gi O'zbekiston Respublikasi Qonunining 76-moddasiga muvofiq amalga oshiriladi.
Dastlab 1 yilga tayinlash, faoliyat natijalariga qarab, vakolat muddati uzaytiriladi.
Tanlovda ishtirok etish uchun xorijiy davlatlarning fuqarolari yoki O'zbekiston Respublikasi fuqarosi bo'lgan xalqaro mutaxassislar taklif etiladi.
Xorijiy mutaxassis bo'lgan kuzatuv kengashi a'zolari:
Jamiyatning maqsad va vazifalarini tushunish va qo'llab-quvvatlash;
Jamiyat manfaatlarini jamiyatning vakili sifatida o'z vaqtida va zarur hollarda ifodalash;
Jamiyatning ijro etuvchi organiga maslahat berish;
Sadoqat, adolat, mas'uliyat, jamiyat qadriyatlariga mustaqil munosabat;
Korporativ boshqaruv, moliya va marketing bo'yicha bilim va tajriba;
Xalqaro munosabatlarni bilish.
Nomzodlarga qo'yiladigan talablar:
- nomzodlar "aksiyadorlik jamiyatlari va aksiyadorlar huquqlarini himoya qilish to'g'risida" gi O'zbekiston Respublikasi Qonunining 76-moddasida ko'rsatilgan normalarga muvofiq bo'lishi kerak;
- tegishli mutaxassislik bo'yicha oliy ma'lumotga ega bo'lish (xorijiy va xalqaro o'quv yurtlarida ta'lim to'g'risidagi sertifikat va diplomga ega bo'lgan nomzodlar qo'llab-quvvatlanadi);
- 10 yil va undan ko'p boshqaruv tajribasi;
- korxonaning tegishli (ishlab chiqarish) jarayonlari, bozor va tarmoq faoliyatini chuqur tushunish;;
- tashkiliy va tarmoq strategiyasini ishlab chiqish va amalga oshirish tajribasi;
- tashkilotda operatsion boshqaruv tajribasi;
- inqirozga qarshi boshqaruv tajribasiga ega bo'ling;
- biznes aloqalari va moliyaviy institutlar, potentsial investorlar, maslahatchilar va tashkilotlar bilan muzokaralar olib borish qobiliyatiga ega bo'ling;
- korporativ boshqaruv tamoyillarini tushunish;
- rejalashtirish, moliya, audit, kadrlar boshqaruvi, risklarni boshqarish, korporativ boshqaruv, reklama sohasida bir yoki bir nechta professional ko'nikmalar;
Amaldagi qonun, farmon, qaror va boshqa davlat organlari tomonidan chiqarilgan normativ-huquqiy hujjatlarni bilish;
Qonunchilik, tegishli Qonunchilik, investitsiyalar va innovatsiyalar bo'yicha me'yoriy hujjatlar va xalqaro qonunchilikni bilish.
Majburiyatlar:
-kuzatuv kengashi a'zosi sifatida kuzatuv kengashi faoliyatida ishtirok etish (axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan foydalanish, videokonferensaloqa, telefon aloqasi va boshqalar) masalalarni muhokama qilish uchun;
- kompaniya va tarmoqni rivojlantirish strategiyasini ishlab chiqishda ishtirok etish;
- ijro etuvchi organ faoliyati natijalarini har chorakda tahlil qilish;
- moliyaviy axborotning ishonchliligini nazorat qilish, moliyaviy nazorat va risklarni boshqarish tizimi;
- ijro etuvchi hokimiyat rahbariyatini rag'batlantirishning zarur darajasini aniqlash, tegishli rag'batlantiruvchi siyosatni amalga oshirish;
- axborotni taqdim etish tizimining samaradorligini va shaffoflik siyosatiga muvofiqligini nazorat qilish;
- axloq kodeksining axloqsiz xulq-atvori, korruptsiyasi yoki buzilishi (agar mavjud bo'lsa) holatlari to'g'risida xabardor qilish;
- kuzatuv kengashi majlislarida tasdiqlangan maqsad va vazifalarni monitoring qilish va ular bo'yicha hisobot berish. ;
- amaldagi qonun hujjatlariga muvofiq Kuzatuv kengashi vakolatiga kiruvchi boshqa majburiyatlarni bajarish.
Nomzodlardan kutilgan yakuniy natijalar:
Ilg'or xorijiy tajribaga asoslangan korxona faoliyatini chuqur tahlil qilish, korxonaning uzoq muddatli va qisqa muddatli rivojlanish strategiyasini ishlab chiqish va amalga oshirish.
Tanlov hujjatlarini taqdim etishning oxirgi muddati ushbu e'lon e'lon e'lon qilingan kundan boshlab 20 kun.
Tanlov muddati-tanlov hujjatlarini topshirishning oxirgi muddati tugagandan so'ng 5 ish kuni ichida.
Tanlovda ishtirok etish uchun nomzodlarning takliflari va ma'lumotlari muhrlangan konvertda taqdim etiladi, konvertning tashqi tomonida tanlovda ishtirok etish to'g'risidagi ariza ilova qilinadi.
Tanlov hujjatlari quyidagi manzilda qabul qilinadi: 112004, Toshkent viloyati, Yangiyo'l shahri, kimegar ko'chasi, 1-uy.

О Б Ъ Я В Л Е Н И Е О ПРОВЕДЕНИИ КОНКУРСА ПО ОТБОРУ КАНДИДАТУР В ЧЛЕНЫ НАБЛЮДАТЕЛЬНОГО СОВЕТА АО “BIOKIMYO” В ЦЕЛЯХ ПРИВЛЕЧЕНИЯ ЗАРУБЕЖНЫХ СПЕЦИАЛИСТОВ
в члены наблюдательного совета АО “BIOKIMYO
в целях привлечения зарубежных специалистов
В соответствии с Законом Республики Узбекистан «Об акционерных обществах и защите прав акционеров», Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан ПКМ-356 от 26.04.2019г., “О мерах по дальнейшему совершенствованию системы управления государственными активами”, Указам Президента Республики Узбекистан №6096 «О мерах по ускоренному реформированию предприятий с участием государства и приватизации государственных активов», Кодексом корпоративного управления, Уставом общества и Регламентом об организации и проведения конкурса на руководителя и заместителей руководителя в исполнительном органе АО «BIOKIMYO», утвержденного протоколом Наблюдательного совета от 27 июня 2019 года АО “BIOKIMYO” в целях привлечения зарубежных специалистов, объявляет конкурсный отбор кандидатур в члены наблюдательного совета.
Привлечение иностранных специалистов в качестве независимого члена Наблюдательного совета общества осуществляется в соответствии со статьей 76 Закона Республики Узбекистан " Об акционерных обществах и защите прав акционеров".
Назначение первоначально на 1 год, в зависимости от результата деятельности срок полномочий продлевается.
Для участия в конкурсе приглашаются международные специалисты, являющиеся гражданами иностранных государств или гражданами Республики Узбекистан.
Члены наблюдательного совета, являющиеся иностранными специалистами, обязаны:
Понимать и поддерживать цели и задачи общества;
Представлять интересы общества в качестве представителя общества в нужное время и в необходимых случаях;
Давать советы исполнительному органу общества;
Лояльность, порядочность, ответственность, независимое отношение к ценностям общества;
Знания и опыт в области корпоративного управления, финансов и маркетинга;
Знание международных отношений.
Требования к кандидатам:
- кандидаты должны соответствовать нормам, указанным в статье 76 Закона Республики Узбекистан "Об акционерных обществах и защите прав акционеров;
- иметь высшее образование по соответствующей специальности (поддерживаются кандидаты, имеющие сертификаты и дипломы об обучении в зарубежных и международных учебных заведениях);
- 10 лет и более опыта управления;
- глубокое понимание соответсвующих (производственных) процессов, рыночной и сетевой деятельности предприятия;;
- опыт разработки и реализации организационной и отраслевой стратегии;
- опыт оперативного управления в организации;
- иметь опыт антикризисного управления;
- иметь навыки деловых отношений и ведения переговоров с финансовыми институтами, потенциальными инвесторами, консультантами и организациями;
- понимание принципов корпоративного управления;
- один или несколько профессиональных навыков в области планирования, финансов, аудита, управления персоналом, управления рисками, корпоративного управления, продвижения по службе;
Знание законодательства, соответствующего законодательства, нормативных документов по инвестициям и инновациям и международного законодательства.
Обязательства:
- в качестве члена наблюдательного совета, участие в деятельности наблюдательного совета (с использованием информационно-коммуникационных технологий, видеоконференцсвязи, телефонной связи и др.) для обсуждения вопросов;
- участие в разработке стратегий развития компании и сети в целом;
- проводить ежеквартальный анализ результатов деятельности исполнительного органа;
- контроль за достоверностью финансовой информации, система финансового контроля и управления рисками;
- определить необходимый уровень стимулирования руководства исполнительного органа, реализовать соответствующую стимулирующую политику;
- контроль эффективности системы представления информации и ее соответствия политике прозрачности;
- информировать о случаях аморального поведения, коррупции или нарушения (если таковые имеются) кодекса поведения предприятия;
- мониторинг утвержденных целей и задач на заседаниях наблюдательного совета и отчетность по ним. ;
- выполнение иных обязанностей, входящих в полномочия Наблюдательного совета, в соответствии с действующим законодательством.
Ожидаемый конечный результат от кандидатов:
Углубленный анализ деятельности предприятия, основанный на передовом зарубежном опыте, разработка и реализация долгосрочной и краткосрочной стратегии развития предприятия.