XORIJIY MUTAXASSISLARNI JALB QILISH MAQSADIDA "BIOKIMYO" AJ KUZATUV KENGASHI A'ZOLARI UCHUN NOMZODLARNI TANLASH BO'YICHA TANLOV O'TKAZISH TO'G'RISIDA
"BIOKIMYO" AJ kuzatuv kengashi a'zolariga”
xorijiy mutaxassislarni jalb qilish maqsadida
O'zbekiston Respublikasining "aksiyadorlik jamiyatlari va aksiyadorlar huquqlarini himoya qilish to'g'risida" gi Qonuniga, O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 26.04.2019 yildagi 356-sonli "davlat aktivlarini boshqarish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida" gi qaroriga, O'zbekiston Respublikasi Prezidentining "davlat ishtirokidagi korxonalarni jadal isloh qilish va davlat aktivlarini xususiylashtirish chora-tadbirlari to'g'risida" gi 6096-sonli farmonlariga, korporativ boshqaruv, Xorijiy mutaxassislarni jalb qilish maqsadida "BIOKIMYO" AJ Kuzatuv Kengashining 2019 yil 27 iyundagi bayonnomasi bilan tasdiqlangan "BIOKIMYO" AJ ijroiya organida rahbar va rahbar o'rinbosarlari uchun tanlov tashkil etish va o'tkazish to'g'risidagi Reglament bilan kuzatuv kengashi a'zoligiga nomzodlarni tanlov e'lon qiladi.
Xorijiy mutaxassislarni Kuzatuv Kengashining mustaqil a'zosi sifatida jalb etish "aksiyadorlik jamiyatlari va aksiyadorlar huquqlarini himoya qilish to'g'risida"gi O'zbekiston Respublikasi Qonunining 76-moddasiga muvofiq amalga oshiriladi.
Dastlab 1 yilga tayinlash, faoliyat natijalariga qarab, vakolat muddati uzaytiriladi.
Tanlovda ishtirok etish uchun xorijiy davlatlarning fuqarolari yoki O'zbekiston Respublikasi fuqarosi bo'lgan xalqaro mutaxassislar taklif etiladi.
Xorijiy mutaxassis bo'lgan kuzatuv kengashi a'zolari:
Jamiyatning maqsad va vazifalarini tushunish va qo'llab-quvvatlash;
Jamiyat manfaatlarini jamiyatning vakili sifatida o'z vaqtida va zarur hollarda ifodalash;
Jamiyatning ijro etuvchi organiga maslahat berish;
Sadoqat, adolat, mas'uliyat, jamiyat qadriyatlariga mustaqil munosabat;
Korporativ boshqaruv, moliya va marketing bo'yicha bilim va tajriba;
Xalqaro munosabatlarni bilish.
Nomzodlarga qo'yiladigan talablar:
- nomzodlar "aksiyadorlik jamiyatlari va aksiyadorlar huquqlarini himoya qilish to'g'risida" gi O'zbekiston Respublikasi Qonunining 76-moddasida ko'rsatilgan normalarga muvofiq bo'lishi kerak;
- tegishli mutaxassislik bo'yicha oliy ma'lumotga ega bo'lish (xorijiy va xalqaro o'quv yurtlarida ta'lim to'g'risidagi sertifikat va diplomga ega bo'lgan nomzodlar qo'llab-quvvatlanadi);
- 10 yil va undan ko'p boshqaruv tajribasi;
- korxonaning tegishli (ishlab chiqarish) jarayonlari, bozor va tarmoq faoliyatini chuqur tushunish;;
- tashkiliy va tarmoq strategiyasini ishlab chiqish va amalga oshirish tajribasi;
- tashkilotda operatsion boshqaruv tajribasi;
- inqirozga qarshi boshqaruv tajribasiga ega bo'ling;
- biznes aloqalari va moliyaviy institutlar, potentsial investorlar, maslahatchilar va tashkilotlar bilan muzokaralar olib borish qobiliyatiga ega bo'ling;
- korporativ boshqaruv tamoyillarini tushunish;
- rejalashtirish, moliya, audit, kadrlar boshqaruvi, risklarni boshqarish, korporativ boshqaruv, reklama sohasida bir yoki bir nechta professional ko'nikmalar;
Amaldagi qonun, farmon, qaror va boshqa davlat organlari tomonidan chiqarilgan normativ-huquqiy hujjatlarni bilish;
Qonunchilik, tegishli Qonunchilik, investitsiyalar va innovatsiyalar bo'yicha me'yoriy hujjatlar va xalqaro qonunchilikni bilish.
Majburiyatlar:
-kuzatuv kengashi a'zosi sifatida kuzatuv kengashi faoliyatida ishtirok etish (axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan foydalanish, videokonferensaloqa, telefon aloqasi va boshqalar) masalalarni muhokama qilish uchun;
- kompaniya va tarmoqni rivojlantirish strategiyasini ishlab chiqishda ishtirok etish;
- ijro etuvchi organ faoliyati natijalarini har chorakda tahlil qilish;
- moliyaviy axborotning ishonchliligini nazorat qilish, moliyaviy nazorat va risklarni boshqarish tizimi;
- ijro etuvchi hokimiyat rahbariyatini rag'batlantirishning zarur darajasini aniqlash, tegishli rag'batlantiruvchi siyosatni amalga oshirish;
- axborotni taqdim etish tizimining samaradorligini va shaffoflik siyosatiga muvofiqligini nazorat qilish;
- axloq kodeksining axloqsiz xulq-atvori, korruptsiyasi yoki buzilishi (agar mavjud bo'lsa) holatlari to'g'risida xabardor qilish;
- kuzatuv kengashi majlislarida tasdiqlangan maqsad va vazifalarni monitoring qilish va ular bo'yicha hisobot berish. ;
- amaldagi qonun hujjatlariga muvofiq Kuzatuv kengashi vakolatiga kiruvchi boshqa majburiyatlarni bajarish.
Nomzodlardan kutilgan yakuniy natijalar:
Ilg'or xorijiy tajribaga asoslangan korxona faoliyatini chuqur tahlil qilish, korxonaning uzoq muddatli va qisqa muddatli rivojlanish strategiyasini ishlab chiqish va amalga oshirish.
Tanlov hujjatlarini taqdim etishning oxirgi muddati ushbu e'lon e'lon e'lon qilingan kundan boshlab 20 kun.
Tanlov muddati-tanlov hujjatlarini topshirishning oxirgi muddati tugagandan so'ng 5 ish kuni ichida.
Tanlovda ishtirok etish uchun nomzodlarning takliflari va ma'lumotlari muhrlangan konvertda taqdim etiladi, konvertning tashqi tomonida tanlovda ishtirok etish to'g'risidagi ariza ilova qilinadi.
Tanlov hujjatlari quyidagi manzilda qabul qilinadi: 112004, Toshkent viloyati, Yangiyo'l shahri, kimegar ko'chasi, 1-uy.

about the competition for the selection of candidates
In accordance with the Law of the Republic of Uzbekistan "On Joint-Stock Companies and Protection of Shareholders 'Rights", Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan PCM-356 of 26.04.2019, "On measures to further improve the system of state assets management", Presidential Decrees No. 6096 "On measures to accelerate the reform of enterprises with state participation and the privatization of state assets", the Corporate Governance Code, The Charter of the company and the Regulations on the organization and conduct of the competition for the head and deputy heads in the executive body of JSC "BIOKIMYO", approved by the minutes of the Supervisory Board dated June 27, 2019, JSC "BIOKIMYO" in order to attract foreign specialists, announces the competitive selection of candidates for members of the Supervisory Board.
The involvement of foreign specialists as an independent member of the company's Supervisory Board is carried out in accordance with Article 76 of the Law of the Republic of Uzbekistan "On Joint-Stock Companies and Protection of Shareholders 'Rights".
The appointment is initially for 1 year, depending on the result of the activity, the term of office is extended.
International specialists who are citizens of foreign countries or citizens of the Republic of Uzbekistan are invited to participate in the competition.
Members of the Supervisory Board who are foreign specialists must::
Give advice to the executive body of the company;
Loyalty, decency, responsibility, independent attitude to the values of society;
Knowledge and experience in corporate governance, finance and marketing;
Knowledge of international relations.
Requirements for candidates:
- candidates must comply with the standards specified in Article 76 of the Law of the Republic of Uzbekistan "On Joint-Stock Companies and Protection of Shareholders' Rights;
- have a higher education in the relevant specialty (supported by candidates who have certificates and diplomas of study in foreign and international educational institutions);
- 10 years or more management experience;
- deep understanding of the relevant (production) processes, market and network activities of the enterprise;;
- experience in developing and implementing an organizational and industry strategy;
- experience in operational management in the organization;
- have experience in crisis management;
- have business relations and negotiation skills with financial institutions, potential investors, consultants and organizations;
- understanding of corporate governance principles;
- one or more professional skills in planning, finance, audit, human resources management, risk management, corporate governance, career promotion;
Knowledge of legislation, relevant legislation, investment and innovation regulations, and international legislation.
Commitments:
- as a member of the supervisory board, participation in the activities of the supervisory board (using information and communication technologies, videoconferencing, telephone communication, etc.) to discuss issues;
- participation in the development of strategies for the development of the company and the network as a whole;
- conduct a quarterly analysis of the performance of the executive body;
- control over the reliability of financial information, financial control and risk management system;
- determine the necessary level of incentives for the management of the executive body, implement the appropriate incentive policy;
- monitoring the effectiveness of the information presentation system and its compliance with the transparency policy;
- inform about cases of immoral behavior, corruption or violations (if any) of the company's code of conduct;
- monitoring of approved goals and objectives at the meetings of the supervisory board and reporting on them. ;
- performing other duties within the powers of the Supervisory Board, in accordance with the current legislation.
Expected end result from candidates:
In-depth analysis of the company's activities, based on the best foreign experience, development and implementation of the long-term and short-term development strategy of the company.