Жамиятнинг корпоратив бошқарув тизимини бахолашнинг 2023 йилнинг тўққиз ойлик натижалари бўйича: |
DK Qimmatli Qog'ozlar MARKAZIY DEPOZITARIYSI томонидан 2023 йилнинг Корпоратив бошқарув тизимини мустақил бахолаш натижалари “юқори” эътироф эътилган, у Ўзбекистон Республикаси Давлат рақобат қўмитаси ва Корпоратив бошқарув илмий-таълим маркази томонидан тасдиқланган саволнома асосида 1 032 балл, яъни 86%. Бахолаш натижалари бўйича қуйидагилар аниқланди: |
II. Корпоратив бошқарув кодекси тавсияларига риоя этиш бўйича баҳо. Кузатув кенгаши таркибида мустақил аъзонинг йўқлиги. |
Жамият кузатув кенгашининг янги таркиби жамият акциядорларининг 2023 йил 27 июндаги навбатдаги умумий йиғилишида сайланган бўлиб, мустақил номзодлар хам сайловда қатнашган, лекин овоз бериш натижасида улар зарур бўлган овозларни олишмади. |
VII. информация сиёсатини бахолаш п.1.12,п.1.13, п.2.12., п.3.12. Жамият веб-сайтида маълумотларни тўлиқ ошкор қилинганлиги: п.1.12. Таркибий бўлинмалар, филиаллар, ваколатхоналар, шўба ва қарам хўжалик юритувчи субъектларнинг номи, уларнинг telefon рақамлари, манзиллари (почта ва електрон), уларнинг иш тартиби тўғрисидаги маълумотлар; п.1.31. АК инвестиция жозибадорлиги ҳақида видео |
1.12-банд. Компаниянинг таркибий бўлинмалари, филиаллари, ваколатхоналари, шўба корхоналари ва қарамоғидаги тадбиркорлик субъектлари мавжуд эмас, шу муносабат билан веб-сайтда улар ҳақида маълумотлар мавжуд емас; 1.31-банд. Жамиятнинг асосий ҳудуди тоифаланган объект бўлиб, шу муносабат билан видеороликлар олинмаган, лекин веб-сайтда оммавий ахборот воситаларининг видеолари эълон қилинади. |
VIII. Молиявий натижалар бўйича баҳо п. 1-п.4.
2023 йилнинг тўққиз ойлик натижаларига кўра ҳисобот йилининг бошига нисбатан дебиторлик қарзлари кўпайди. Муддати ўтган қарз йўқ. Дебиторлик қарзларининг кўпайишининг асосий сабаби: хом ашё учун ўтказилган бўнак тўловлари. Кредиторлик қарздорлик йил бошига нисбатан кўпайган. Муддати ўтган қарздорлик мавжуд эмас. Кўпайганлигининг сабаби акциядорларнинг йиллик умумий йиғилиши қарори билан акциядорларга дивиденд тўловларининг хисобланиши. |

| Based on the results of the assessment of the company's corporate governance system for the of  | |
| DK Qimmatli Qog'ozlar Markaziy Depozitariyysi submitted a report on the assessment of the corporate department of the Company No. 03/10/5797 dated october 23, 2023. According to the results of the evaluation of the corporate management system, the final number of points amounted to 1032 points, that is, 86 %, and according to DK Qimtli QG'Zlar Markazi Depozitariysi, the corporate control system in Biokimyo JSC according to the results of the 9 month of 2023 is recognized High" As a result of the study of the assessment of the corporate governance system, revealed: | |
| Notes on not following Codex recommendations | Explanation |
| II. Assessment of compliance with the recommendations of the Corporate Governance Code. clause 14. The composition of the Supervisory Board of JSC are not independent of the Supervisory Board | The new composition of the Supervisory Board was elected at the extraordinary general meeting of shareholders on june 27, 2023, where independent candidates participated, but they did not receive the largest votes during the voting |
| VII. Evaluation of information policy p.1.12, p.1.13, p.2.12, p.3.12. Completeness of disclosure of information on the JSC's website: p.1.12. Name of structural divisions, branches, representative offices, subsidiaries and dependent business entities, their phone numbers, addresses (postal and electronic), information about the order of their work; Item 1.31. video about the investment attractiveness of JSC | Clause 1.12. The Company does not have structural divisions, branches, representative offices, subsidiaries and dependent business entities, in this regard, there is no information and information about them on the website; item 1.31. The main territory of the society is a categorized object, in this regard, videos are not published on the website, but videos of the media are published. |
| VIII. Assessment of financial results p. 1-p.4. | According to the results of the 9 month 2023 year, accounts receivable increased compared to the beginning of the reporting year. There is no overdue debt. The main reason for the increase in accounts receivable:advance payments for raw materials. Accounts payable increased compared to the beginning of the reporting year. There is no overdue debt. The main reason for the increase in creditworthiness is the accrued dividends of shareholders according to the decision of the annual General Meeting of Shareholders dated 06/27/2023. |